HackerRank Day 1

Dün hackerrank challenge’na başladım ve java da daha hızlı ilerleyeceğimi düşünüyorum. Hem de ingilizcemi ilerletiyorum 🙂 Hackerrank nedir araştırıp öğrenebilirsiniz. Ben kısaca challenge’dan bahsedip yazdığım kodları paylaşacağım; bir yerde takılan, birilerine soramayanlara, yeni başlayanlara(ben gibi) yol gösterici olacağını umuyorum. Çünkü çok basit hatalar için saatlerini alabiliyor. Bu 2.gün sorusu mesela, her gün yaptıkça paylaşacağım, kilitli oluyor çünkü beklemek zorundayım. İlk dizeyi okuyunca çok anlayamayabilirsiniz, 2. kısımda örnek alanı belirleyici oluyor.

Burada diyor ki int i, double d, String s biz tanımladık, siz de dışarıdan girilen( ki program otomatik giriyor siz print’le istemiyorsunuz) değişkenlerle toplama vs sağlayın diyor. Kendi kodumu paylaşıyorum daha iyi anlarsınız;

Çooook basit örnek ama ben ilk başta değeri kendim vermiştim, çıktı aynı olmasına rağmen kabul etmedi, daha sonra scan’i kullanmam gerektiğini anladım. Bir de System.out.print le girdi almak isteyince, çıktı da onları da 1. 2. satır algıladığı için kabul etmedi.

Daha sonra olayı kavrayıp çözdüm ama bu seferde stringi okumadı 😦 Baya bakındım, nextLine() yerine başka bir şey mi yazmalıyım diye. En sonunda input alma yazısında anladım hatayı.

*Yani nextInt ten sonra nextLine istediğimiz durumlarda bu sorun yaşanıyor. Bu durumda bizim bu sorundan kurtulmamız için araya aşağıdaki gibi ek bir kod satırı yazmamız gerekir. Herhangi bir değer atamadan nextInt() tanımından sonra sadece scan.nextLine(); yazdığımızda fazladan boşluğu da bu satır almış olacak ve sorun çözülecek. Bu kodu yazmak saatimi aldı ama sonunda başardım, herkese başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s