Instagram fotoğrafları satacak mı?

Facebook’a ait fotoğraf paylaşım platformu Instagram, gizlilik politikasını değiştirerek, siteye yüklenen fotoğrafları sahiplerine haber vermeden reklamcılara satma kararı aldı.

Buna göre kullanıcılar 16 Ocak tarihine kadar hesaplarını silmezlerse, satışa itiraz hakları olmayacak.

Instagram’ın kullanım koşullarında yapılan bir diğer değişiklik ise “kullanıcılar hakkındaki bilgilerin Facebook, diğer ortaklar ve reklamcılarla paylaşılabileceği” maddesi.

Karar, sosyal medyada büyük tepki yarattı.

Facebook’un Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson bu ay başında, “Eninde sonunda Instagram’dan para kazanmanın yolunu bulacağız” diyerek bu adımın sinyalini vermişti.

Instagram’ın internet sitesinde yer alan gizlilik ve kullanım şartlarına değişiklikler şöyle yansıdı: “Size ait bilgileri, bununla birlikte tanımlama bilgileri, günlük dosyaları ve aygıt tanımlayıcılar gibi araçlarla elde edilen bilgileri ve size hizmet sunmamıza yardımcı olan organizasyonlarla ilişkili yer bilgilerini (…) üçüncü reklam ortaklarıyla paylaşabiliriz.”

Kullanım koşulları metninin güncellenmiş halinde de şöyle deniliyor: “(…) bir ticari işletmenin ücretli veya sponsorlu içerik veya promosyonlarla bağlantılı olarak kullanıcı adınızı, görünümünüzü, fotoğraflarınızı size herhangi bir bedel ödemeksizin göstermemiz için para ödemesini kabul etmiş sayılırsınız.”

 

İDDİA YALANLANDI !
Instagram’ın kurucularından Kevin Systrom, kullanıcılara ait fotoğrafların izin alınmadan satılacağı iddiasına cevap verdi. Systrom, “Kimsenin fotoğrafını satmak gibi bir niyetimiz yok” ifadesini kullandı.

Yazılı bir açıklama yayımlayan Systrom, ‘internette yayılan haberlerin, hizmet koşulları ve gizlilik politikasında yapılan değişikliklerin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını’ belirtti ve ‘ilgili maddelerin yeniden yazılacağını’ ifade etti.

Systrom ayrıca, ‘Instagram’ın hiçbir kullanıcı hesabı üzerinde hak iddia etmediğini’ vurguladı. Instagram bu açıklamayla, dün sosyal medyada çok büyük tepkilere neden olan haberlerin etkisini dindirmeyi amaçlasa da, belirsizlik tamamen ortadan kalkmış değil.

Milyonlarca amatör fotoğrafçının her gün sayısı fotoğraf yüklediği Instagram’daki en son durum, gizlilik politikasının gözden geçirilmesi ve en son haline getirilmesiyle belli olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s